Α1’ ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ: Μηδέν στα τρία για τους λακωνικούς συλλόγους

Πέμπτη, 20 Φεβρουάριος 2020 15:03 | | E-MAIL ΕΚΤΥΠΩΣΗ

Την έβδομη σερί νίκη της πέτυχε η Καλαμάτα BC επικρατώντας με 61-45 του Πολύβιου και διατηρήθηκε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Α1’ Κατηγορίας ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ.

Αντίθετα, οδυνηρή ήταν η 15η αγωνιστική για τις τρείς ομάδες της Λακωνίας που συμμετέχουν στο φετινό πρωτάθλημα, καθώς υπέστησαν ισάριθμες ήττες.

Σε ένα συναρπαστικό αγώνα με διαρκείς ανατροπές στο σκορ, το Κάστρο Μονεμβασίας  έχασε τελικά εντός έδρας από τον Δίωνα Κυπαρισσίας με 69-76, αν και η ολοκλήρωση του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε τους Λάκωνες να προηγούνται με 52-46.

Στο κλειστό γυμναστήριο Σπάρτης, ο Σπαρτιατικός υποδέχθηκε τον ΓΣ Γαργαλιάνων, γνωρίζοντας την ήττα με 57-72, σε ένα ματς όπου οι γηπεδούχοι παρουσίασαν δύο «πρόσωπα». Οι Σπαρτιάτες βρέθηκαν να προηγούνται στο ημίχρονο με 40-29, ωστόσο η συνέχεια ανήκε ολοκληρωτικά στους φιλοξενούμενους.

Αν και πραγματοποίησε θετική εμφάνιση, ο Λακωνικός Κρόνος υπέστη εντός έδρας ήττα από τον Πελασγό με 57-67. Το χρονικό σημείο που έκρινε την αναμέτρηση εκτυλίχθηκε στην τρίτη περίοδο, όπου οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα δέκα πόντων.

Τέλος, ο Λακωνικός Κρόνος υποτάχθηκε στην ανωτερότητα του Πολύβιου, γνωρίζοντας  συντριβή με σκορ 63-39, στον αγώνα με τον οποίο άνοιξε η αυλαία της 16ης αγωνιστικής της Α1’ ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ.